HÖKKENTŐ 2015. nyári szám
Hökkentő kártya regisztráció
Hol szeretsz leginkább bulizni?
Az év diákújsága
Ötletláda
Amikor egy falra szín kerül – barangolás a Szegedi naplementében
[ 2017.02.21 ]
 2017 őszén kezdődik az Etelka sori uszoda építése, addig kerítésként a lebontott garázssor hátsó fala funkciónál. A fehérre festett falat, már pár nap után firka csúfította el, ám az önkormányzat megkeresett pár legális graffitis és telefesteti a falat. Treplán Gáborral azaz Tregevel beszélgettem, aki már 2010 óta fújja a városi falakat.Neki köszönhetjük az első elkészült művet, ami egy naplementét ábrázol.

Hogyan jött az ötlet hogy megkeressétek az önkormányzatot?

A Délmagyar hívott fel, hogy hallottam-e róla, hogy van egy ilyen kezdeményezés, hogy ki lehetne festeni az Etelka sori falat. Ezután vette fel velem önkormányzat a kapcsolatot. Az egész falra terveztünk koncepciót, de mivel a város nem tudta finanszírozni, így több embernek adják ki a munkát, ami így a városnak nem kerül pénzbe.A miénknél egy ilyen vizes sportos téma lett volna végig festve, de így egy naplementét festettünk fel.

Sok megkeresés érkezik hozzád? Mennyibe kerül egy ilyen graffiti?

Iskolákból keresnek folyosó vagy WCdekorációkért, de óvodáktól és sima gyerekszobára is érkezik megkeresés. A költség mintától, bonyolultságtól és színektől.Egy adott színből egy tubus festék 1600Ft-t, ehhez jön még a fólia, a festékszórók, a munkadíj. Én általában 2500Ft-os óradíjnál kevesebbért nem vállalom el, de ez pesti árakhoz képest baráti ár, ott bármilyen egyszerű is az ábra, 200000 Ft-nál kevesebbért nem készítik el.


Vannak kedvenc színeid, amikkel szeretsz dolgozni, amikor magadnak festesz?

Ha magamnak dolgozok, akkor általában maradékokból fújok, de teljesen mindegy, hogy rózsaszín vagy valamilyen eszméletlenül tök jó szín. Igazából mindenki gondol a kedvenc színére és abból ráhány valami a falra, az nézhet ki nagyon jól vagy nézhet ki nagyon rosszul. De lehet hogy, nem tetszik ez a szín, de összerakod három másikkal, ami tök jól mutat, az jól fog kinézni a színek harmonizálása miatt.

Van olyan esemény, ami inspirál, vagy amit már megjelenítettél a munkáidban?

Mikor kicsi voltam, elkezdtünk falra fújkálni, meg taggelgetni és el kellett telni x időnek, mire rájöttem, hogy ez hülyeség. Ezután kezdtem el vászonra festeni. Ide már az összes érzelmet rávittem, amit éreztem a mindennapokban. Ha jó dolog történt azért, ha rossz dolog, akkor azért festettem. Az ilyen képekben megtalálható az akkori lelkiállapotom. Ezekkel régebben voltak kiállításaim is, de most már sajnosnincs időm annyira vászonra festeni. Bejöttek a határidős munkák, meg ezek a falfestések. Próbálok fél évente legalább egy képet elkészíteni, de még csak 4-5 képem van.

Mi volt a legprovokatívabb munkád?

Egyszer volt, hogy kint ültem a művésztelepnél, a szökőkútnál és nem jutott eszembe semmi, hogy mit kellene festeni. Körbenéztem és láttam azt a sok egyforma embert, meg azt, hogyan néznek egymásra, és hogy mindenki felsőbbrendűnek gondolja magát a másiknál. Így elkezdtem rajzolni, ahogy a kukacok másznak a kút felé és próbálják elásni magukat. Ilyen szövegbuborékokat is rajzoltam nekik, benne „….” –kal, jelezve a sok üresfejű embert. Most már az a menő lassan, hogy valaki egyre hülyébb, hogy nem tud gondolkodni, nincsenek saját gondolatai és megy a tömeggel. Ha valaki már nem úgy néz ki, mint az átlag, azt már le kell nézni. Nekem valahogy ez a világ nem tetszik. Ez volt a fejemben, hogy „Milyen társadalomban élünk?”, amikor elkészítettem. Én imádok polgár pukkasztani és én ez a véleményem a társadalmunkról.

Mi a célod a művészettel?

Igazából nincs vele célom, csak magamat szórakoztatom vele, meg azt, akinek tetszik. Ha már tudok egy pár pillanatot okozni azzal és kizökkenteni a szürke hétköznapokból az, aki látja és elérem, hogy kicsit megmosolyogtatja a művem, az nekem már tök jó. 

Milyen fajtái vannak a graffitinek? Mit gondolsz a Magyarország hol tart ennek a művészetnek az elfogadásában?

Vannak akik tagelgetnek, de az szerintem ez értelmetlen. Kiírsz 500 taget és azt látják, hogy hú, de bátor vagy, de igazából nem fogják respektálni, hogy esztelenül szétbarmolsz mindent. Vannak, akik már rajzokat csinálnak forgalmas helyekre, ebbe már van adrenalin is. Akik már normális pontos vonalakat húznak és megvan hozzá a gyorsaságuk és 5-6 színből látványos helyekre festenek, azok kivívják a tiszteletet a graffitisek között. Másik csoport, akik vonatokra vagy járművekre festenek. Nekik is van egy tekintélyük, hiszen aki már tud szépet alkotni vagy nagyon bevállalós, az már kivívja a tiszteletet. Vagy vannak azok, akik nem csinálnak megrendeléseket, de kimennek, és legális falakra fújnak valamit. Én már ilyen köztes állapotba vagyok mindenkitől. Én már csak így festek.

De olyanok is akadnak, akik már tűzfalakat festenek. Ez Pesten elterjedt, ott azt mondják „itt van egy leomlott tűzfal csinálj már rá valamit.” És még fizetnek is érte, hogy az jól nézzen ki. Valószínűleg, ha ezeket a falakat normálisan Felújítanák, több pénzbe kerülne, és úgyis lehullana a vakolat, mert olyan helyen van. Így meg évekig fennmarad a festés úgy, hogy nem fog meglátszani rajta, hogy leesett a festék. Magyarországon ezt több helyen be kellene vezetni. Itthon kifestik fura színekre a paneleket, de ha már kifizetnek érte annyi pénzt, akkor már egy szép graffiti is kerülhet rá. A mostani munkánk a többségnek tetszik, de aki meg már két vonal után eldöntötte, hogy nem fog tetszeni neki, annak mindegy, hogy mit csinálsz.

Mit gondolsz Magyarországon elterjedhet-e mindez, mi a benyomásod?

Egészen jó úton haladhatunk, csak még mindig nagyon sok az engedélyezés. Meg áldozni is kell arra, hogy valami jól nézzen ki. Ha nem hajlandóak nyitni az új felé, az nem fog megvalósulni. Nekem lenne egy csomó ötletem. Például az összefújt panelházak alját, ami össze van tagelve meg festve, azt le lehetne legálisan festeni. Én szívesen elmennék megcsinálni! De ehhez is rengeteg papír kell. Át kell vinni a városházán, hogy beleillik-e a városképbe. De igazából mindegy hogy beleillik-e vagy sem, mert az a graffiti akkor is ott lesz. De ha egy másik graffitis megcsinálja, abba lehet, hogy nem rondítanak bele. Persze még így is vannak olyan barbárok, akik azon gyakorolnak, áthúzzák a vonalakat, vagy beleírnak valamit. De szerintem ez egy tök jó gondolat lenne, hogy az összerondított panelek alját kiadnák legális művészeknek, akik normális, szép képeket festenének fel rá. Sokkal színesebb lenne így a város és rengeteg illegális mű eltűnne a falakról.

Képek forrás:

http://www.delmagyar.hu/kepek/tengerpart_az_etelka-soron/2051079/3163553/

http://www.delmagyar.hu/kepek/tengerpart_az_etelka-soron/2051079/3163563/

Fodor Edit

 


<< vissza
Hökkentő Tévé
Login: 
Jelszó: 
RSS